Jak wygląda całościowy proces elektroniczny od zakupu do płatności?
Zakupy online stały się powszechną praktyką, nierzadko nawet wypierając transakcje w sklepach stacjonarnych. Jest to uwarunkowane szybkim dostępem do ofert w wielu różnych miejscach, dzięki czemu możemy porównać ich ceny, nie przemierzając galerii handlowych. Oprócz tego w sieci często mamy dostęp do rozmiarów czy modeli niedostępnych w asortymencie stacjonarnym. O czym jednak należy pamiętać przy robieniu e-zakupów i jak wygląda elektroniczny proces płatności?
Porady dotyczące wyboru sklepu i produktu
Jeśli zastanawiamy się, czy dany sklep bądź firma są godna zaufania, pierwszym krokiem będzie sprawdzenie ich statusu prawnego. Na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo faktycznie istnieje. Jeśli brakuje jej wpisu, możemy zacząć kwestionować wiarygodność proponowanych produktów lub usług.
Sam proces elektroniczny od zakupu do przelewu najczęściej opiera się na zaufanych bramkach płatności. Ich brak nie musi świadczyć o „przekręcie”, ale możemy się czuć pewniej, płacąc za pomocą właśnie takiej bramki. Świadczy to bowiem o udostępnieniu dostawcy usług bramki swoich danych przez sklep internetowy.
Faktura elektroniczna za e-zakupy
Kupując przez internet, możemy oczekiwać od sprzedawcy wystawienia faktury. Obecnie coraz częstszą formą, w której występują te dokumenty, jest wersja cyfrowa. Wynika to z faktu, że ich archiwizacja elektroniczna stała się powszechnie używana przez firmy, które chcą zaoszczędzić swój czas, a przy tym utrzymać porządek i ład na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o treść e-faktury, jest ona regulowana przez ustawę o VAT. Nie musimy się więc martwić o wiarygodność tego dokumentu pod warunkiem, że po zapoznaniu się z ustawą sami skontrolujemy, czy pismo ma wszystkie potrzebne elementy.