W jakim momencie można sprawdzić status procesu wydawania faktur?
Faktura jest dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Posiadanie jej warunkuje możliwość odliczenia podatku w niej zawartego, a więc pozwala na realizację zasady neutralności VAT. Wystawianie faktur jest czynnością, do której zobowiązuje się każdy przedsiębiorca wobec innych podmiotów, zakładając działalność gospodarczą. Faktury VAT stanowią pewnego rodzaju udokumentowanie obrotów przedsiębiorcy.
System informatyczny sposobem na zarządzanie fakturami
Bez względu na to, czy mówimy o fakturach właściwych, czy wewnętrznych (czyli dokumentujących zamówienia firmy), muszą one być łatwo dostępne w systemie. Z kolei platforma do ewidencji faktur musi być przejrzysta i dawać możliwość łatwego ich przeglądania oraz zarządzania nimi.
Proces skanowania faktur
Współczesne systemy do zarządzania fakturami pozwalają ograniczyć ludzką pracę do minimum. Często sprowadza się ona do zeskanowania papierowej faktury, a następnie do jej rejestracji w systemie. Na każdym etapie tej rejestracji pracownik ma możliwość dokonania kontroli poprawności zawartych na fakturze danych. System ma także możliwość tego, aby porównać dane z faktury, jej typ, numer katalogowy itp. z innymi dokumentami, co znacznie przyspiesza kategoryzację. Ostatnim krokiem, który należy do pracownika, jest weryfikacja poprawności oraz rejestracja faktury.
Optymalizacja czasu pracy z dokumentacją
Nie mniej ważne jest samo śledzenie statusu faktury w systemie, co pozwala na określenie statusu płatności, bez konieczności kontaktowania się z klientami. Systemy zarządzania fakturami to oprogramowania, które rewolucjonizują zarządzanie przedsiębiorstwem i przyspieszają czas pracy. Proces, który wymagał zatrudnienia kilku osób, może dziś być z powodzeniem przeprowadzany przez jedną, dając jej przez cały czas możliwość kontroli danych z faktury lub ewentualnego wycofania jej w przypadku błędów.